Jdi na obsah Jdi na menu
 


Já a figurování

  radek-1tr.jpg

S figurováním jsem začal v létě 2008 (bylo mi 13 let) pod vedením Pavly a Marka Ostrčilíkových. Jejich psi: labrador BENJI a „choďák“ DAG (dle PP: Dendy Stamo-Bud) byli první psi, kteří na mě kousali. Postupně přibývali další. Jedni z prvních a nejodvážnějších členů tehdejší KVC Zlín - Mladcová, kteří na mě bez obav a s chutí poštvali své psy, byli Helena Čuřillová a Radek Středulínský. Zejména obrovský německý ovčák ART Black Wolf Radka Středulínského mě pak důkladně „školil“ a nejednou „sestřelil“ na zem nebo protáhl vysokou travou podél cvičební plochy :-D . Heleně, Radkovi i dalším členům tehdejší KVC Zlín - Mladcová, kteří se nebáli kousat se svými psy na figuranta začátečníka, patří můj dík.

prvni-psi-1.jpg

Od března 2010 jsem držitelem atestu "Klubový figurant MSKS". Ve figurování jsem se dále zdokonaloval nejen na LVT talentované mládeže MSKS v roce 2010 a LVT mládeže MSKS v roce 2011 pod vedením Josefa Šestáka, ale i na LVT kníračů v roce 2010 a 2011 pod vedením Martina Svobody, Miloše Dundálka a Lukáše Slowioczka. Pravidelně se rovněž účastním různých seminářů a školení pro figuranty.

 lvt.jpg

Od června 2011 trénuji (jako psovod i jako figurant) v prostorách KK Zlín - Lhotka pod vedením Jaroslava Matuly. Dále trénuji i v prostorách KK Loukov.

Jako figurant mám radost ze všech složených zkoušek, na které jsem psovodům pomáhal připravovat jejich psy. Nejvíce pyšný pak jsem na skvělé výkony psů a jejich psovodů, kteří na mě pravidelně trénují (popř. trénovali). Jsou to zejména: pes CIRO JIVO (NO) s psovodem J. Matulou (kteří získali 100 bodů na spec. obranářských zkouškách SPr1 a SPr2; 98 bodů za obranu na zk. IPO1, 95 bodů za obranu na zk. IPO2 a 97 bodů za obranu na zk. ZVV1); pes JACK (BOM) s psovodem J. Jelínkem (kteří se pravidelně zúčastňují speciálních obranářských závodů, kde je prováděna obrana na ringo a kteří v r. 2012 vybojovali na obranářském speciálu 2. místo a v následujícím roce získali na tomtéž závodu pohár za nejrazantnější zákrok a dále v roce 2013 vybojovali na jiném speciálu 1. místo za zákrok psa provedený přes řeku); pes IRT OD DALAJSKÉHO POTOKA (KS) s psovodkou H. Čuřillovou (kteří v r. 2011 získali v kategorii středních kníračů titul Mistr ČR 2011 ve výkonu kníračů, kdy za obranu získali známku VD).

Od března 2013 jsem držitelem kvalifikace "Figurant  1. třídy MSKS ".


 jack-zavod.jpg

 

  Já a moji psi

Pes domácí (Canis lupus f. familiaris) mě provází již od narození. Plyšoví psi patřili mezi mé nejoblíbenější hračky. Prvním psem, kterého jsem se pokoušel vycvičit, byl velký zelený plyšový pes Fík. Nebyl sice moc akční, ale zato měl skvělé dlouhodobé odložení :-D. První „opravdový“ pes, na kterém jsem pak zkoušel své výcvikové metody, byl vlčí špic Rex.

rex.jpg

Starý Rex již neměl pro mou drezůru to správné pochopení a proto jsme si v únoru 2002 přinesli z útulku štěně sibiřského huskyho.

falko.jpg

Mladý sibiřský husky Falko se pak stal tím správným parťákem pro každou legraci. Jedinou vadou bylo to, že jsem se o Falka musel dělit s bratrem Tomášem. Nutno dodat, že velmi inteligentní a velmi trpělivý Falko „rozdýchával“ naše odlišné požadavky na výcvik docela snadno. S Falkem jsme zvládli první krůčky agility i první krůčky muschingu a dokonce jsme si dovezli i několik pěkných umístění z Voříškiád.

 falko-vyst.jpg

V dubnu 2006 se naše smečka rozšířila o štěně chodského psa. Kerberos Rex z Gipova byl prvním psem, který byl jen můj a o kterého jsem se nemusel s nikým dělit.

rex-1.jpg

Rex byl sice nadšeným parťákem pro každou lumpárnu, ale nakonec jsme se začali věnovat sportovní kynologii.

 rex2.jpg

V dubnu 2009, kdy jsme měli s Rexem složeny již tři základní zkoušky a připravovali se na další, se u Rexe začaly objevovat epileptické záchvaty. Rex  začal brát léky pro epileptiky a jeho zdravotnímu stavu jsem musel přizpůsobit i tréninky. Výcviku sportovní kynologie se spolu věnujeme i nadále, ale zaměřujeme se více na stopování.

 rex-sk.jpg

Sportovní kynologie mě baví a abych se jí mohl věnovat dál naplno a bez omezení, rozšířili jsme koncem dubna 2009 naši smečku o štěně vlkošedého německého ovčáka. Chegar Námořník (GAR) je již druhým psem, který je jen můj a kterého si sám vychovávám a cvičím již od štěněcího věku. Garda je supr parťák. V říjnu 2011 mi udělal velkou radost, když jako naprostý nováček (byl to náš první závod) a nejmladší pes na Mistrovství stopařů mládeže MSKS, „vyčuchal“ mezi zkušenými "mazáky" (psy, kteří v té době již absolvovali několik vrcholových soutěží)  6. místo (z 10-ti závodníků).

garda.jpg

V roce 2012 jsme s Garem složili 6 zkoušek, zúčastnili se dvou závodů a dvou Mistrovství mládeže a juniorů MSKS; na obou závodech (Loukovský pohár a Štít města Holešov) jsme vybojovali 1. místa; na Mistrovství stopařů mládeže a juniorů MSKS jsme se umístili na 4. místě; na Mistrovství mládeže a juniorů MSKS jsme se umístili na druhém místě v kategorii IPO1 a současně jsme získali titul "Nejlepší junior MSKS 2012".

 r-2012.jpg

Zkoušky složené v roce 2012 a umístění na závodech v roce 2012 (s vyjímkou obou Mistrovství MSKS, kde jsem závodil v kategorii juniorů), mi přinesly 3. místo v soutěži "Nejúspěšnější mládežník MSKS 2012".

V roce 2013 jsme se s Garem zúčastnili Mezinárodního Mistrovství MSKS pro psy do 4.let a dále Mezinárodního Mistrovství mládeže a juniorů MSKS, kde jsme se umístili na 4. místě v kategorii ZVV1. Dále jsme se zůčastnili Stopařského závodu v Holešově (kde jsme se umístili na 1. místě v kat. FPr.2) a závodu "Kyjovský škrpál" (kde jsme se umístili v kategorii IPO1 na 3. místě).

V říjnu 2013 jsem se nečekaně musel rozloučit se svým choďáčkem Rexem (měl rakovinu plic ve velmi pokročilém stadiu ... nemohl jsem ho nechat trápit se v bolestech). Bude mi moc chybět.